6061 vs 7075 aluminium: CNC-bearbetning, styrka och kostnadsguide

Sep 01, 2026

Lämna ett meddelande

För precisionsteknik,6061-T6levererar 276 MPa sträckgräns, utmärkt svetsbarhet, överlägsen korrosionsbeständighet och stabil typ II anodisering till en låg råmaterialkostnad.7075-T6 ger 503 MPa sträckgräns och hög utmattningsbeständighet för extrema mekaniska belastningar, men kostar 1,5× till 2,5× mer, kan inte smältsvetsas och kräver stressavlastning (7075-T651) för att förhindra restspänningsförvrängning under fickfräsning.

 

Fallgropar i materialval: strukturella risker och sänkta kostnader i 6061 vs 7075

Närjämföra de bästa aluminiumlegeringarna för CNC-bearbetning, välja mellan6061 vs 7075 aluminium för CNC-bearbetningrepresenterar en balans mellan råutbyte, bearbetbarhet, ytbehandling och totalt produktionsutbyte.

CNC machined 6061-T6 and 7075-T6 custom parts undergoing CMM dimensional verification at Dazao Machinery facility

 

Två materialvalsfel förekommer ofta vid projektupphandling:

 

1. Över-angivelse av 7075 för grundläggande strukturella delar:Designers väljer7075 aluminiumegenskaperhelt enkelt för maximal styrka på delar som bär statisk belastning under 150 MPa. Detta medför en råmaterialpremie på 50 % till 150 %, ökar anodiseringsfrekvensen och introducerar risker för spänningskorrosionssprickor i utomhusapplikationer.

 

2. Under-specificera 6061 i dynamiska sammansättningar med hög-stress:Designers specificerar6061 aluminiumegenskaperför att minska kostnaden för{--material (BOM) på dynamiska fjädringstappar eller högtrycksförgreningar-. Detta leder till gängavskalning under standardmomentspecifikationer, accelererat utmattningsbrott och plastisk deformation vid kontaktytor under stötbelastningar.

 

På Xiamen Dazao Machinery visar att flera-axliga bearbetningscenter under kontrollerna ISO9001:2015 och IATF16949:2016 visar att råvarukostnaden per kilogram bara är en variabel i den totala komponentkostnaden. Bearbetningscykeltid, gradningsarbete, verktygsslitage, skrothastigheter från intern spänningsfrigöring och sekundära efterbearbetningsfel dikterar den verkliga kostnaden per färdig detalj.

 

Jämförelse av mekaniska egenskaper: 6061-T6 vs 7075-T6 Styrka och utmattningsgränser

Den funktionella skillnaden mellan6061-T6 vs 7075-T6har sitt ursprung i deras distinkta legeringssystem.Al6061tillhör 6xxx-serien och använder magnesium (0,8–1,2 %) och kisel (0,4–0,8 %) för att bilda magnesiumsilicid (Mg)2Si) fälls ut under artificiell åldring.Al7075är en legering i 7xxx-serien som använder zink (5,1–6,1 %), magnesium (2,1–2,9 %) och koppar (1,2–2,0 %) för att utveckla tätt spridd η--fas (MgZn)2fäller ut, vilket ger hög strukturell styrka.

 

Ingenjörsfastighet

6061-T6

7075-T6

Skillnadsmått

Avkastningsstyrka (0,2 % offset)

276 MPa (40,0 ksi)

503 MPa (73,0 ksi)

7075 är +82.2% högre

Ultimat draghållfasthet

310 MPa (45,0 ksi)

572 MPa (83,0 ksi)

7075 är +84.5% högre

Brinell hårdhet (HBW, 500 kg, 10 mm)

95 HB

150 HB

7075 är +57.9% svårare

Förlängning vid brott (e=50mm)

12% – 17%

8% – 11%

6061 är ~50% mer seg

Elasticitetsmodul (E)

68,9 GPa

71,7 GPa

Försumbar (+4.0 % för 7075)

Trötthetsstyrka (10^7 cykler)

96,5 MPa

159 MPa

7075 är +64.8% högre

Värmeledningsförmåga

167 W/m·K

130 W/m·K

6061 leder värme 28,5 % snabbare

Brottseghet (KIC)

29 MPa·m^(1/2)

24 MPa·m^(1/2)

6061 motstår sprickutbredning bättre

Densitet

2,70 g/cm³

2,81 g/cm³

7075 är 4,0 % tätare

 

Avkastningsstyrka vs elastisk avböjning: När 7075 är nödvändigt

 

De6061 vs 7075 styrkaskillnaden bestämmer komponentens geometri.7075 sträckgräns(503 MPa) matchar eller överträffar många strukturella mjuka stål (som A36 eller 1018) medan de arbetar med en -tredjedel av massdensiteten (2,81 g/cm)3mot 7,85 g/cm3). För konstruktionskonsoler med hög-last kan tvärsnitten minskas avsevärt vid övergång från 6061 till 7075, vilket sparar total monteringsmassa.

Strength Comparison (Yield Strength in MPa)

 

6061 draghållfasthet(310 MPa) och6061 sträckgräns(276 MPa) är tillräckliga för elektroniska kapslingar, monteringsplattor, vätskebehållare och robotchassikonstruktioner där styvheten bestäms av geometriskt tvärsnitt (I, tröghetsmoment) snarare än den maximala flytgränsen.

Eftersom båda legeringarna delar nästan identiska Young Modulus-värden (68,9 GPa vs 71,7 GPa), avböjs under elastiska böjbelastningar (news-53-41) är identisk för identiska geometrier. Uppgradering till 7075 ger noll avböjningsreduktion om inte tvärsnittet ändras eller delen fungerar förbi gränsen på 6061.

 

Brinell Hardness and Bearing Bore Press-Fit Stability

7075-T6registrerar 150 HB på Brinellskalan jämfört med 95 HB för6061-T6. Denna hårdhetsökning på 58 % påverkar direkt:

 

· Lagerpress-Passar:Att trycka in en lagerbana av härdat stål i en 6061-hushål utan stålhylsa kan leda till hålexpansion och förlust av interferens under cyklisk radiell stötning. 7075 motverkar håltagning och slitage.

 

· Direkt trådavisolering:M3 till M6 invändiga gängade gängor i 7075 klarar högre vridmomentgränser innan gängskjuvning inträffar.

 

Regler för brottseghet och inre hörnfilets radie

Töjningsbetyget på6061 aluminium(12% till 17%) gör att den absorberar plastisk deformation före katastrofal separation. Vid överbelastning ger 6061 efter sig synligt.

 

Omvänt,7075-T6uppvisar lägre förlängning (8% till 11%) i kombination med högre notch-känslighet. Skarpa inre hörn (radii<0.5 mm) in 7075 CNC parts act as micro-crack initiation points under dynamic fatigue cycles. Every internal pocket floor and shoulder in 7075 structural components must maintain at least a 1.0 mm to 1.5 mm fillet radius to prevent crack propagation.

 

CNC-bearbetningsbeteende: spånbildning, verktygsslitage och skevningskontroll

Utvärderar6061 vs 7075 bearbetbarhetEnbart genom akademiska bearbetningsbetyg (80 % mot 70 %) ignorerar verkligheten från dag-till-dag. Bearbetningsbeteendet beror mycket på spånmorfologi, värmegenerering, uppbyggd-kantbildning och inre spänningstillstånd.

CNC high-speed end milling comparing chip formation and surface roughness between Al6061 and Al7075 alloys at Dazao facility

 

The Machinability Paradox: Gummy 6061 Burrs vs Crisp 7075 Chip Evacuation

Medan generiska diagram klassificerar 6061 som lättare att skära på grund av lägre hårdhet,7075 för bearbetningger ofta överlägsna cykeltider och lägre total delkostnad på komplexa geometrier:

 

· The 6061 Gummy Factor:6061-T6 är relativt seg och gummiaktig. Vid skärhastigheter under Vc=300 m/min eller med slö hårdmetallverktyg skapar 6061 en Built-Up Edge (BUE) på verktygsinsatsen. Detta skapar långa, trådiga spån som sveper runt spindlar med hög-hastighet och lämnar tunga kantgrader på tvärborrade-hål och perifera profilpassager. Att ta bort dessa grader kräver sekundär manuell gradning, vilket ökar anmärkningsvärda arbetskostnader per enhet.

 

· 7075 Crisp Fracture Factor:På grund av sin högre zinkmatrishårdhet spricker 7075-spån rent till små 6-formade lockar under standard grovbearbetning med hög matning (f.z=0.15 till 0,25 mm/tand). Spån evakueras effektivt från djupa fickor utan att skära om. Kantavbrottet är skarpt och gradbildningen är minimal, vilket kan minska avgradningstiden efter-bearbetningsbänk med upp till 60 % på vår avancerademulti-axliga CNC-frästjänster.

 

CNC-fräsningsparameterreferenstabell

Nedan visas verifierade golvskärningsparametrar-tillämpade på 3-kanaliga pinnfräsar av solid hårdmetall med DLC-beläggning:

Bearbetningsparameter

6061-T6 fräsprotokoll

7075-T651 Fräsprotokoll

Anteckningar om verktyg och inställningar

Ythastighet för grovbearbetning (Vc)

450 – 700 m/min

350 – 550 m/min

Lägre hastighet på 7075 förhindrar flankslitage

Ytbearbetningshastighet (Vc)

600 – 950 m/min

500 – 800 m/min

Högt varvtal genererar Ra 0,4 – 0,8 finish

Matning per tand (fz) Grovbearbetning

0,10 – 0,20 mm/tand

0,15 – 0,25 mm/tand

Högre matning på 7075 säkerställer skarp spånfraktur

Matning per tand (fz) Efterbehandling

0,04 – 0,08 mm/tand

0,05 – 0,10 mm/tand

Förhindrar verktygsgnidning och arbetshärdning

Användning av kylvätska

Högt-trycksflöde (15–20 bar)

Hög-översvämning eller MQL

Evakuerar spån från djupa håligheter

Rake vinkelkonfiguration

Positiv (15 grader till 20 grader)

Positiv (12 grader till 15 grader)

Skarp skäregg minskar skärkraften

 

Pocket Milling Warpage: Specificerar 7075-T651 för att neutralisera kvarvarande stress

Den primära risken vid bearbetning7075 CNC delarär dimensionsförvrängning orsakad av kvarvarande spänningar låsta inuti den bearbetade materialmatrisen.

CMM inspection of pocket-milled 7075 aluminum bracket showing dimensional distortion from residual stress release

 

Fallstudie från Dazao Workshop: 0,15 mm Aerospace Bracket Warpage

Under ett flyg- och rymdkontrakt på Dazao tog vårt verkstadsgolv en sats av asymmetriska, djupa -fickor med 2,0 mm nominell väggtjocklek och en snäv planhetstolerans på ±0,03 mm.

 

Rotorsaksmekanism:Standard T6-släckning fryser höga inre spänningsgradienter mellan den snabbt-svalkande yttre huden och den långsammare-kylningskärnan. Asymmetrisk, djup enkel-hålighetsrensning frigör dessa inre spänningsvektorer, vilket orsakar oförutsägbar dimensionell fjädring.

 

Vid bearbetning av komplexa komponenter bör ingenjörer referera till vårdedikerade 7075 aluminiumbearbetningsparametrar och verktygsprotokollför att eliminera inre spänningsfjädring.

 

Slitagehastigheter för skärverktyg och minimigränser för tunna-väggbearbetning

 

· Flankslitage på skärverktyg:7075 ökar mikro-slipande flankslitage på obelagda hårdmetallpinnfräsar på grund av dess koppar- och zink-intermetalliska faser. Vid bearbetning av 7075 i volymproduktion implementerar Dazao DLC (Diamond-Like Carbon) eller TiB2 (Titanium Diboride) belagda fräsar för att bibehålla dimensionsstabilitet över tusentals hål.

 

· Minsta funktionsväggtjocklek:6061 tillåter flexibel tunn-väggsfräsning ner till 0,6 mm eftersom dess duktilitet klarar verktygstrycket utan att spricka (även om verktygsnedböjning måste kompenseras). Tunn-väggsfräsning i 7075 under 0,8 mm kan orsaka kantflisning eller mikro-sprickor i hörn som inte stöds om matningar och steg- inte är korrekt inriktade medstandardtolerans för bearbetning av aluminium.

 

Ytbehandling och korrosion: Anodisering av typ II/III och spänningskorrosion

Att specificera ytbehandlingar kräver en djup förståelse för hur legeringskemi interagerar med kemiska bad. Även om båda legeringarna accepterar skyddande beläggningar, skiljer sig deras visuella kvalitet och långvariga korrosionsbeständighet avsevärt.

Visual inspection of Type II clear anodizing showing clean metallic finish on 6061 versus yellowish-gray hue on 7075 at Dazao quality lab

 

Kosmetisk anodiseringsfälla: kopparinnehåll och 7075 ytmissfärgning

En frekvent punkt av friktion mellan inköpsteam och maskinverkstäder involverar det kosmetiska resultatet av anodiserade delar.

 

Legeringsmekanismen bakom ytans missfärgning

Under svavelsyraanodisering (MIL-A-8625 Typ II) omvandlar en elektrisk ström aluminiumsubstratet till ett poröst aluminiumoxidskikt (Al2O3). Den optiska klarheten hos detta lager beror helt på basmetallens renhet:

 

· 6061 Anodiseringskvalitet:6061 innehåller låga halter av tungmetaller (koppar max 0,40 %, zink max 0,25 %). Det resulterande anodskiktet är transparent och optiskt rent. Det ger ett ljust, enhetligt silverutseende under klar anodisering av typ II och ger konsekvent, livfull färgmättnad när den absorberar organiska färgämnen (svart, rött, blått, guld).

 

· 7075 Anodiseringskvalitet:7075 innehåller höga koncentrationer av zink (5,1 % till 6,1 %) och koppar (1,2 % till 2,0 %). Koppar löser sig inte rent under anodiseringsprocessen. Istället blir kopparrika-intermetalliska partiklar fångade i den anodiska porstrukturen, vilket skapar optisk spridning och smuts. Följaktligen utvecklar Type II Clear anodizing på 7075 en oundviklig brunaktig-gul, oliv eller grumlig grå nyans.

 

När fler-komponenter blandar 6061 monteringsplattor med 7075 strukturella armar i samma anodiseringsfärgämnestank, kommer den synliga färgavvikelsen att orsaka att kosmetiska inspektioner avvisas. Om det kosmetiska utseendet är avgörande, granska vårspecialiserad ytbehandlingsguide i aluminiuminnan du slutför finishspecifikationerna.

 

Typ III Hardcoat Anodizing Comparison

För slitstarka -industritillämpningar (MIL-A-8625 Type III Hardcoat, 50 µm tjocklek):

 

· 6061-T6producerar ett enhetligt, tätt dielektriskt skikt med genomslagsspänningar som överstiger 1500V och mikro-hårdhetsklasser på 400 till 500 HV.

 

· 7075-T6bygger hårdbeläggningsskikt med något lägre densitet på grund av mikro-hålrum runt lösta zink-kopparfaser, vilket ger mikro-hårdhetsklasser runt 350 till 450 HV. 7075 är fortfarande lämpligt för slitytor, men det kräver tät strömförbränning{{6} i tanken.

 

Saltsprayöverlevnad: intergranulär korrosion och 7075-T7351 passivering

Skillnaderna i6061 vs 7075 korrosionsbeständighetdiktera fältets överlevnadsförmåga:

Miljöexponering

6061-T6 prestanda

7075-T6 prestanda

Ingenjörsrekommendation

Inomhusmiljö / torr industri

Utmärkt (årtionden utan oxidation)

Utmärkt (årtionden utan oxidation)

Båda acceptabla; basval på belastning

Utomhus marin/saltdimma (ASTM B117)

Passar 1000+ timmar med anodisering av typ II

Gropar inom 250 till 500 timmar utan tung barriär

Använd 6061-T6; undvik oförseglad 7075

Konstant dragspänning i fukt

Immun mot spänningskorrosionssprickor

Mycket känslig för intergranulär SCC

Använd 6061 eller byt till 7075-T7351 temperament

Direkt kemisk/syratvättning

Måttligt motstånd; stabil passivering

Snabb lokaliserad galvanisk attack

Specificera 6061 med Type III Hardcoat + PTFE

Eftersom 7075 innehåller upp till 2,0 % koppar bildas lokala mikro-galvaniska celler mellan aluminiummatrisen och kopparfällningar närhelst elektrolyter (som saltvatten eller fuktighet) finns närvarande. Detta orsakar intergranulär korrosion längs de rullande korngränserna. Under ihållande mekanisk spänning accelererar denna mikro-galvaniska verkan till katastrofal Stress Corrosion Cracking (SCC).

 

När konstruktionsdelar måste tåla höga belastningar i marina miljöer måste ingenjörer specificera antingen 6061-T6 eller ett specialiserat överåldrat temperament som t.ex.7075-T73 / 7075-T7351, som handlar ungefär 15 % av sträckgränsen för att passivera korngränserna mot SCC.

 

Strukturell sammanfogning: TIG/MIG-svetsbarhetsgränser och invändig gänghållning

Fogdesign dikterar ofta materialval innan CNC-programmering börjar.

Metallurgical microscope inspection showing thermal liquation cracking in 7075 aluminum weld joint

 

Svetsgränser: 6061 Fusion Integrity vs 7075 Solidification Cracking

 

· 6061 Svetsbarhet:6061-T6 är lätt svetsbar via GTAW (TIG) eller GMAW (MIG) processer med ER4043 eller ER5356 fyllstavar. Svetsning smälter den lokala{11}}värmepåverkade zonen (HAZ), vilket minskar den lokala sträckgränsen från 276 MPa ner till ungefär 110 till 140 MPa (motsvarande det glödgade T4-tillståndet). Emellertid kan värmebehandling efter svetslösning och artificiell åldring återställa upp till 90 % av de ursprungliga T6 strukturella egenskaperna. Utforskadetaljerade 6061 aluminiumbearbetningsmetoderför att förstå efter-svetsbehandling.

 

· 7075 Svetsbarhet:Standard smältsvetsning av7075 aluminiumär förbjudet inom byggnadsteknik. Under svetssolidusfasen skapar zink- och kopparsegregering eutektiska faser med låg-smältning vid korngränserna. När svetsbadet svalnar och drar ihop sig, river massiva termiska vätskesprickningar och stelningsheta-sprickningar isär fogen internt.

 

Sammansättningar som använder 7075 måste förlita sig strikt på mekaniska fästelement, hög-höghållfasta strukturella lim eller specialiserad fast-friction stir welding (FSW).

 

Tråddragningsgränser-och riktlinjer för spiralförstärkning

När du utvecklar bultmönster för dynamiska enheter med hög-vibration:

 

· Direktavlyssning i 7075-T6:Med en skjuvhållfasthet på 331 MPa stöder 7075 höga gängingreppsbelastningar. Tappade M4 till M8 gängor motstår skalning under höga bultförspänningar, vilket gör det lönsamt att gänga fästelement direkt i aluminiumblocket utan stålinsatser.

 

· Direktavlyssning i 6061-T6:Med en skjuvhållfasthet på 207 MPa kan 6061 gängor lätt strippas under över-vridmoment, upprepade underhållscykler eller dynamisk stötbelastning.

 

· Best praxis för teknik:För komponenter bearbetade från 6061 som utsätts för återkommande montering och demontering, rekommenderar Dazao att du installerar 304/316 trådinsatser av rostfritt stål (Helicoil) eller fast nyckel-låsande gängade insatser (Keensert) för att förhindra gängfel.

 

Tillverkningskostnadsfördelning: Raw Billet-prissättning kontra CNC-bearbetningscykelekonomi

Utvärderar6061 vs 7075 kostnadenbart av råa ämnesviktshastigheter skapar felaktiga stycklistprojektioner. Asystematisk aluminium CNC-bearbetningsguidemåste ta hänsyn till varje tillverkningssteg.

 

Raw Billet prisvariation

På globala råmetallbörser,7075-T651tallrik och bar lager kostar mellan 1,5× till 2,5× priset på6061-T6per kilogram:

 

· Typisk 6061-T6-platta: cirka 3,00 USD till 4,20 USD per kg (varierar med LME-index).

· Typisk 7075-T651-platta: cirka $6,50 till $9,80 per kg.

· Aerospace-certifierad, ultraljudstestad 7075 (AMS-QQ-A-250/12): upp till $12.00+ per kg.

 

Kostnadsfördelning: Stor tung ram vs precisionsmikrokomponent

För att förstå var de totala kostnaderna balanserar ut, överväg två produktionsscenarier utförda på Dazao Machinery:

 

1. Scenario A (bulkstrukturram):Hög massa, öppen geometri. Råvaran står för 55 % av den totala enhetskostnaden. Att byta från 6061 till 7075 driver upp det totala färdiga enhetspriset med 72 %. 6061 är det korrekta ekonomiska valet.

 

2. Scenario B (Intrikat tunt-Väggsensorhus):Låg utgångsmassa, omfattande fleraxlar-, komplexa verktygsbanor. Råvaran står för endast 15 % av den totala enhetskostnaden. Eftersom 7075 skär rent med noll klibbiga kantgrader, kompenserar besparingarna i manuell gradning och cykelhastighet materialtillägget, vilket resulterar i endast 5 % nettokostnadsskillnad.

 

Tekniskt urvalsramverk: 5-stegs checklista för materialtilldelning

Tekniskt kriterium

Ange 6061-T6

Ange 7075-T6 / T7351

Arbetsspänningsintervall

Driftstress<180 MPa

Dynamic stress>250 MPa

Sammanfogningsmetod

Svetsade ramar, röraggregat

Bultade, stiftade eller självhäftande fogar

Kosmetiska ytkrav

Levande färgämnen, ren silveranodisering

Endast mekanisk funktionell hardcoat

Korrosionsexponering

Saltspray, marin, utomhus oförseglad

Tät miljö, torr invändig, målad

Termisk avledning

Kylflänsar, motorkylningsjackor

Endast höga konstruktionsfästen

Total produktionsbudget

Stram stycklista kostnadskontroll prioriteras

Maximal styrka-till-vikt prioriteras

 

5-Steg Checklista för upphandlingsbeslut

För att förhindra över-utgifter för råmaterial eller att uppleva delfel under mekanisk påfrestning kan projektledare och ledande ingenjörer följa detta fem-beslutsprotokoll innan de släpper ritningar till produktion:

 

Steg 1: Utvärdering av strukturell sammanfogning

Bestäm om komponenten är en del av en svetsad sammansättning. Om tillverkningen kräver TIG eller MIG smältsvetsning,6061-T6är obligatoriskt. Standard 7075 kan inte smältsvetsas utan kraftig stelningssprickning. Om enheten är strikt sammanfogad med bultar, stift eller strukturella lim, fortsätt till steg 2.

 

Steg 2: Kosmetisk och ytfinishspecifikation

Utvärdera om delen är en extern kapsling eller en användar-vänd produkt som kräver hög-estetisk klar anodisering eller färgning i ljusa färger. Om delen kräver en ren silverglans eller livfulla färger (som rött, blått eller guld), ange6061-T6. Om komponenten har ett rent inre strukturellt syfte, eller om en funktionell mörk typ III hårdrock är acceptabel oavsett liten färgvariation, fortsätt till steg 3.

 

Steg 3: Mekanisk stress- och viktbudgetanalys

Beräkna den maximala driftsspänningen och dynamiska utmattningsbelastningar. Om den beräknade arbetsspänningen förblir under 180 MPa och viktminskningen inte är kritisk,6061-T6ger optimalt ekonomiskt värde. Om arbetsbelastningen överstiger 200 MPa, eller om varje gram massminskning krävs i flyg-, försvars- eller högpresterande fordonssystem, specificera7075-T651.

 

Steg 4: Driftsmiljö och spänningskorrosionsbedömning

Identifiera driftatmosfären. Om komponenten arbetar under långvarig dragpåkänning i utomhusmiljöer, marina eller kemiska miljöer, är oförseglad 7075-T6 känslig för intergranulära spänningskorrosionssprickor. Under sådana förhållanden, välj6061-T6för naturlig korrosionsbeständighet, eller specificera7075-T7351över-åldrad temperament om extrem strukturell styrka måste kombineras med korrosionsskydd.

 

Steg 5: Beräkning av geometrisk komplexitet och lager-till-delförhållande

Undersök förhållandet mellan råämnesvikt och färdig komponentvikt. Om komponenten är en stor, tjock platta med minimal bearbetning (där råvaran utgör mer än 50 % av den totala enhetskostnaden), välj6061-T6för att undvika råa lagerpremier. Om komponenten är ett intrikat hölje med flera-fickor som kräver över 85 % materialborttagning, utvärdera7075-T651eftersom dess skarpa spånbrott minskar maskinens cykeltider och manuellt gradningsarbete.

 

För att säkerställa att din CAD-modell är optimerad för verktygsåtkomst, kälradier och lagerutnyttjande, använd vårDFM-designverifiering i förväginnan verktygsinställning.

 

Tillverkningsstöd från Xiamen Dazao Machinery

Materialvalsfel leder till skrothastigheter, strukturella fel och försenade produktleveranser. På Xiamen Dazao Machinery analyserar vår ingenjörspersonal varje CAD-modell genom en uttömmande process för Design for Manufacturability (DFM) innan bearbetning skärs.

 

Oavsett om din montering kräver stress-avlastad7075-T651multi-axlig fräsning för hög-flygsystem eller hög-effektivitet6061-T6precisionssvarvning med dekorativ anodisering, vår ISO9001- och IATF16949-certifierade anläggning garanterar strukturell integritet och ritningsöverensstämmelse för varje batch.

Upload your CAD file for an instant online quote and DFM feedback

 

Vanliga frågor: 6061 vs 7075 CNC-bearbetningsval

 

 

01.Varför ser klaranodisering av typ II gulaktig ut på 7075 jämfört med 6061?

7075 innehåller upp till 2,0 % koppar och 6,1 % zink. Dessa intermetalliska element löser sig inte i syrabadet och fångar mikro-smuts inuti de anodiska porerna. Detta resulterar i en matt gulaktig-grå nyans, medan 6061 ger ett rent, optiskt transparent silverskikt.

02.Varför deformeras 7075 vid djupfräsning och hur stoppar man det?

Standard 7075-T6 innehåller höga inre härdspänningar. Asymmetrisk fickfräsning frigör dessa spänningsvektorer, vilket orsakar dimensionell återfjädring. För att eliminera skevhet, specificera avspänningsavlastad 7075-T651-plåt, balansera materialavlägsnande över båda sidorna och utför sekundära ytbehandlingar efter grovbearbetning.

03.Är 7075 dyrare att bearbeta på CNC-fräsar än 6061?

Inte nödvändigtvis. Även om 7075 råmaterial kostar 1,5× till 2,5× mer, spricker det rent till korta lockar utan uppbyggda-kanter. På komplicerade delar minskar 7075 cykeltiden och minskar manuell gradningsarbete med upp till 60 %, vilket delvis kompenserar för råmaterialkostnaderna.

04.Kan 7075 aluminium TIG-svetsas för strukturella ramar?

Nej. Standard smältsvetsning av 7075 orsakar allvarlig termisk smältning och stelning varm-sprickbildning längs korngränserna under nedkylning. Strukturella sammansättningar som använder 7075 måste förlita sig på mekaniska fästelement, hög-höghållfasta strukturella lim eller friktionssvetsning.

05.När ska man installera gängade skär istället för att gänga aluminium direkt?

I 6061-T6 kan invändiga gängor lätt rivas under cyklisk belastning eller upprepad demontering; Insatser i rostfritt stål (som Helicoil eller Keensert) rekommenderas. I 7075-T6 tillåter högre skjuvhållfasthet (331 MPa) direkt gängingrepp för fastsättning med högt vridmoment utan stålinsatser.

06.Varför är 7075-T6 sårbar för spänningskorrosionssprickor i utomhusapplikationer?

Koppar fälls ut i 7075 bildar mikro-galvaniska celler med intilliggande aluminium i fuktiga eller salthaltiga miljöer. Under ihållande dragbelastningar driver detta lokala galvaniska angrepp intergranulär spänningskorrosion. För hög-stresskorrosiva miljöer, specificera 6061-T6 eller överåldrad 7075-T7351.
Skicka förfrågan