Bästa aluminium för CNC-bearbetning: Legeringsguide och kostnader

Aug 31, 2026

Lämna ett meddelande

Att väljabästa aluminium för CNC-bearbetningkräver balansering av sträckgräns, restspänningstillstånd (som T6 mot T651), spånmorfologi och krav på ytfinish. MedanAl6061-T651förblir baslinjestandarden för allmänna konstruktionsfrästa komponenter,Al7075-T6ger högsta skjuv- och dragprestanda för flyglaster på bekostnad av anodiseringskonsistens. För svarvade delar som kräver kort spånbrott,Al2024-T351ochAl2011-T3optimera cykeltiderna på schweiziska svarvar, medanMIC6 gjuten plattaeliminerar bearbetningsförvrängning i ultra-platta fixturer trots lägre drag- och gänghållfasthet.

 

Den totala kostnadsmatrisen för aluminium CNC-materialval: råmaterial kontra cykeltid

Råvaruanskaffning står för 15 % till 30 % av de totala delutgifterna vid standardprecisions-CNC-bearbetning. De återstående 70 % till 85 % dikteras av maskinens cykeltid, skärverktygsförsämring, uppsättningsiterationer och skrothastigheter som drivs av dimensionsinstabilitet. Att välja en felaktig legering eller temperament enbart baserat på lagermaterialpris per kilo resulterar rutinmässigt i projektkostnadsöverskridanden. Ingenjörer som drar mest nytta av denna analys är de som redan är bekanta medgranska vår grundläggande guide till CNC-bearbetning av aluminium grundernaför att beräkna realistiska driftsmarginaler.

 

På Xiamen Dazao Machinerys tillverkningsanläggning utvärderas CNC-aluminiummaterialvalet genom fyra kvantitativa produktionsvariabler:

 

1. Bearbetningsindex:Definierar maximalt tillåtna ytskärhastigheter (Vc, m/min), verktygslivslängdsmått (T, minuter) och skärkraftskoefficienter (kc, N/mm2).

 

2. Intern återstående stressfördelning:Bestämmer dimensionsstabilitet efter-bearbetning och varp under djupa fickor.

 

3. Chip Evakueringsmorfologi:Påverkar oövervakad produktionstillförlitlighet,-uppbyggd kant (BUE) och arbetsstyckets ytfinish (Ra).

 

4. Ytbehandling kemisk kompatibilitet:Bestämmer enhetlighet för oxidskikttjocklek, korrosionsbeständighet och färgmatchningstoleranser under anodisering av typ II och typ III (hardcoat).

5-axis CNC machining process for Al6061 custom parts at Dazao Machinery facility

 

Jämförda aluminiumbearbetningskvaliteter: mekaniska egenskaper, hastigheter och matningar

Aluminiumlegeringar varierar avsevärt beroende på primära legeringselement, nederbördshärdningsmekanik och kall-bearbetningstemperering. Kors-referenser dessa fysiska attribut medstandardiserade aluminiumkvaliteter för CNC-bearbetningsspecifikationerhjälper till att eliminera upphandlingsgissningar. Tabellen nedan visar produktions-verifierade fysiska, mekaniska och bearbetningsdata över standardkvaliteter som bearbetas i vår maskinverkstad.

 

Mekaniska egenskaper & bearbetbarhet Indextabell

Aluminiumkvalitet och härdning

Densitet (g/cm3)

Yield Strength (MPa)

Draghållfasthet (MPa)

Brinell hårdhet (HB)

Bearbetningsgrad (% Base 2011=100)

Värmeledningsförmåga (W/m⋅K)

Primärt applikationsfokus

Al6061-T6 / T651

2.70

276

310

95

80%

167

Allmänna konstruktionsfästen, kapslingar, optiska fästen

Al7075-T6 / T651

2.81

503

572

150

70%

130

Flygbalkar, hög-spänningsväxlar, fjädringslänkar

Al6082-T6

2.70

310

340

100

75%

170

Kraftiga-bågar, europeisk industriell automation

Al5052-H32

2.68

193

228

60

50%

138

Marinkapslingar, vätskegrenrör, korrosionsbarriärer

MIC6 Gjutplatta

2.80

105

165

65

90%

142

Halvledarverktyg, optiska basplattor, fixturer

Al2024-T351

2.78

325

470

120

85%

121

Flygplansstrukturer, precisionsfästen, skaft

Al2011-T3

2.82

295

380

100

100%

152

Hög-schweizersvarvning, vätskekopplingar, kopplingar

 

Al6061-T6 vs. Al6061-T651: Intern spänningsavlastning och stabilitet vid precisionsbearbetning

Al6061(Al-Mg-Si-serien) är standardkvaliteten för allmän CNC-fräsning och -svarvning, ofta betraktad sombästa aluminium för CNC-delaröver industriell automation. Utfällning härdad via magnesiumsilicid (Mg2Si), ger den balanserad mekanisk integritet, exceptionell korrosionsbeständighet och hög svetsbarhet. För en fullständig djupdykning- i verktygsbanor, flöden och hastigheter för denna specifika klass, konsultera vårdetaljerad 6061 aluminium CNC-bearbetningsguidetillhandahåller detaljerade butiksdata.

 

· Extruded 6061-T6 vs Stretched 6061-T651:Standard 6061-T6 extrudering innehåller höga inre härdspänningar. Vid bearbetning av asymmetriska fickor eller tunna väggar (<1.5 mm), the stock redistributes internal forces, causing bow and twist. 6061-T651genomgår en kontrollerad 1,5 % till 3 % mekanisk sträckningsprocess efter -upplösningsvärmebehandling, frikopplar kvarvarande spänningar och gör den tillbästa aluminium för precisionsbearbetningutan dimensionsdrift.

 

· Skärningsparametrar:Tillåtna skärhastigheter når Vc=400−800 m/min på 3-- och 5--axlar CNC-bearbetningscentra med obelagda eller DLC-belagda (Diamond-Like Carbon) hårdmetallpinnfräsar.

 

· Slutsvar:Ger tydliga, konsekventa kosmetiska lager under MIL-A-8625 typ II svavelsyraanodisering, vilket gör den allmänt känd sombästa aluminium för anodiseringinom kommersiell elektronik.

 

Al7075-T6 och T7351: Styrka, skjuvhållfasthet och anodiseringsgränser för flyg- och rymdklass

Al7075legeras primärt med zink (5,1 % till 6,1 %) och magnesium (2,1 % till 2,9 %) och bildar η--fas (MgZn)2fäller ut. Vid utvärdering6061 vs 7075 för bearbetning, 7075 matchar sträckgränsen för vanliga mjuka konstruktionsstål (som Q235 och AISI 1018) medan de arbetar med en-tredjedel av massan. Detaljerad skärdynamik beskrivs i vårtteknisk 7075 aluminium CNC-bearbetningshandbok.

 

· Bearbetningsegenskaper: Al7075-T6är exceptionellt styv under höga skärbelastningar, vilket representerarbästa aluminiumlegering för CNC-bearbetningnär förhållandet mellan strukturell massa-till-styrka är det avgörande måttet. Spån spricker rent till snäva C-former utan att skapa en uppbyggd-kant på verktygsytan. Detta möjliggör kraftig radiell ingreppsfräsning vid matningshastigheter upp till fz=0.15 mm/tand.

 

· Sårbarheter:Lägre spännings-korrosionssprickningsbeständighet jämfört med 6000-serien. I marina eller oförseglade fuktiga miljöer,7075 kräver skyddande ytbeläggningar.

 

· Över-tempereringsalternativ (T7351):För komponenter som utsätts för dynamiska cykliska belastningar i korrosiva miljöer, specificera7075-T7351ökar tröskelvärdena för-påkänningskorrosion, även om det minskar sträckgränsen med ungefär 12 % till 15 %.

 

Al6082-T6: European Standard High-Strength Structural Alloy and Tool Wear Dynamics

Bred specificerad över europeisk utrustningsdesign (DIN EN 755),Al6082har en högre manganhalt (0,4 % till 1,0 %) än 6061. Byggnadsingenjörer refererar ofta till vårdedikerad 6082 aluminium CNC-bearbetningsguidevid anpassning av utländska utrustningsutskrifter.

 

· Strukturell fördel:Ger en ökning på 10% till 15% i drag- och avkastningsegenskaper jämfört med 6061-T6.

 

· Verktygsslitagepåverkan:Närvaron av mangan-kiseldispersoider ökar nötande flankslitage på hårdmetallskär under kontinuerlig, hög{1}}svarvning. Kravet på spindeleffekt ökar med cirka 8 % jämfört med standard 6061-T6.

 

Al5052-H32: Korrosionsbeständighet vs. Built-Up Edge (BUE) vid precisionsfräsning

Al5052är ett icke-värme-behandlat legeringsarbete-härdat till att anlöpa H32, som förlitar sig på solid-lösningsförstärkning via magnesium (2,2 % till 2,8 %).

 

· Bearbetningsutmaningar: Highly ductile with an elongation at break of 12% to 18%. During CNC milling, it exhibits high adhesion to the cutting edges. Without high-pressure flood coolant (>20 bar) och vassa, polerade raka-verktyg (Ra<0.1 μm), 5052 forms long, stringy ribbons that pack flutes, generate micro-burrs, and tear workpiece surfaces.

 

· Bästa applikation:Flytande-kylningsgrenrörsblock, marint-exponerat chassi och komponenter som kräver nedströms plåt-böjningsintegrering.

Macro comparison of aluminum chip formation during CNC milling operations at Dazao shop floor

 

MIC6 verktygsplatta i gjuten aluminium: planhetsintegritet vs. fällor med låg avkastning

MIC6är en modifierad Al-Zn-Mg stränggjuten verktygsplatta av aluminium. Dess granulära, icke-riktade gjutmatris genomgår patenterade termiska stabiliseringscykler för att neutralisera inre gjutpåkänningar.

 

· Bearbetningsstabilitet:Stora plåtar kan fräsas, borras och kanaliseras över 80 % av sin totala volym utan att uppvisa dimensionell avböjning eller båge. Tjocklekstolerans är för-bearbetad till ±0,1 mm från kvarnen, vilket gör den till denbästa aluminium för precisions-CNCbottenplattor och mättabeller.

 

· Mekaniska begränsningar:Sträckgränsen är låg (105 MPa) och töjningen är begränsad till 3 %. Den tål inte strukturella stötar eller kraftiga böjmoment.

 

Al2011-T3 & Al2024-T351: Spånbrytningsprestanda för schweizisk skruvbearbetning

2000--serien (koppar-legerade) material är optimerade för skruvmaskiner med hög-volym och svarvar av schweizisk typ.

 

· Al2011-T3: Regarded as the easiest aluminum to machine and the most machinable aluminum alloy available, with a baseline machinability rating of 100%. Micro-alloying elements act as internal chip-breakers, allowing rapid spindle speeds (>6000 RPM) utan verktygsfästning, vilket gör den till det bästa aluminiumet för att svarva precisionsbussningar med hög-volym.

 

· Al2024-T351:Ger utmärkt utmattningsmotstånd (140 MPa uthållighetsgräns) och hög skjuvhållfasthet, vilket fungerar som standardvalet för precisionsgängade kopplingar, hydrauliska ventilspolar och flygaxlar.

 

3 verkliga-aluminiumbearbetningsdefekter och rot-orsakslösningar

Under två decennier av precisionstillverkning på Dazao Machinery har våra ingenjörsteam dokumenterat verkliga-tillverkningsutmaningar. Följande fallanalyser beskriver kritiska fellägen och förebyggande motåtgärder.

 

Fall 1: Deep Pocket Distortion: Varför extruderade 6061-T6-bågar (och varför 6061-T651 löser det)

 

· Felscenario:En automationsklient krävde en sats av 50 tunna -väggiga sensorkapslingar (280 mm×140 mm×35 mm, golvtjocklek 1,5 mm, sidoväggar 2,0 mm). Inköpsavdelningen köpte standard, låg-kostnadAl6061-T6extruderad stångstock. Vid lossning från det modulära pneumatiska skruvstycket böjs komponentändarna uppåt med 0,65 mm, vilket bryter mot den totala profiltoleransen på ±0,05 mm. Granskning kärnaaluminium CNC-bearbetningsdesign och DFM-riktlinjeri förväg förhindrar dessa strukturella fallgropar under CAD-modellering.

CMM inspection of Al6061-T651 CNC milled housing at Dazao quality control laboratory

 

· Rotorsak:Extruderat rektangulärt stångmaterial uppvisar en brant kvarvarande termisk spänningsprofil från snabb vattenkylning: exteriören är under hög kompression medan kärnan ligger i hög spänning. Att fräsa ut 85 % av den inre volymen tog bort kärnans dragzon, vilket lämnade obalanserade yttre tryckspänningar som tvingade basen att böjas.

 

· Dazao-motåtgärd:

 

1. Mandat materialspecifikationen tillAl6061-T651 avspänningsfri platta.

 

2. Ändrade CAM-strategin för att grova den inre kaviteten och den yttre konturen i balanserade, stegade skärdjup (ap=3.0 mm), vilket lämnar 0,5 mm lager.

 

3. Lossa och åter-klämda fixturer före den sista finishen med hjälp av vakuumchuck-arbetshållning, och bibehåll den slutliga delens planhet inom 0,025 mm.

 

Fall 2: Anodisering av optisk färgfel överensstämmer över multi-legering 6061/7075-enheter

 

· Felscenario:En medicinsk robotklient designade ett fler-modulärt optiskt chassi bestående av en toppplatta, två monteringsfästen och en kylflänskärna. Ritningarna specificeradeTyp II matt svart anodiserad. Fästena bearbetades frånAl7075-T6(för gängstyrka), medan toppplattan och kylflänsen bearbetades frånAl6061-T6. Efter-anodisering avslöjade en oacceptabel färgavvikelse: 6061-komponenterna uppvisade ett djupt, kol-svart utseende, medan 7075-komponenterna uppvisade en lerig, gråaktig-bronston.

Color variance comparison between anodized Al6061 and Al7075 machined components

 

· Rotorsak:Anodskiktsbildning är beroende av elektrokemisk oxidation av rent aluminium. Det höga innehållet av koppar (1,2 % till 2,0 %) och zink (5,1 % till 6,1 %) i 7075 förändrar pormikrostrukturen och ljusbrytningsegenskaperna hos den anodiska oxidbeläggningen. Vid bearbetning under identiska anodiseringstankströmtätheter (1,5 A/dm2) och badtemperaturer (20C), färgämnesabsorptionen varierar kraftigt mellan 6000 och 7000-seriens legeringar.

 

· Dazao-motåtgärd:

 

1. Omdesignade icke-last-bärande fästen till standardAl6061-T651för att upprätthålla enhetlig substratkemi.

 

2. För sammansättningar som kräver blandade 6061- och 7075-komponenter migrerades efterbehandlingsvägen tillElektrolös nickelplätering (ENP, 10-15 µm)eller mikro-sandblästrad Type III Hardcoat med specialiserad färgämneskoncentrationskompensation för att säkerställa en konsekvent visuell matchning.

 

Fall 3: Trådavisolering och utmattningssprickor i dynamiskt laddade MIC6-fixturer

 

· Felscenario:En halvledartestklient ersatte en Al6061-T6 monteringsbas medMIC6 gjuten verktygsplattaför att lösa ett problem med bottenplattan. Monteringen använde M4 direkt-gängade bulthål med vridmoment på 3,0 N⋅m. Under fältdrift under hög-fram- och återgående acceleration (2,5 g) avskalades 6 av 16 bultgängor, vilket orsakade systemets avstängning.

 

· Rotorsak:MIC6 har en likaxlig dendritisk gjutkornstruktur som saknar den mekaniska kornorienteringen av valsad eller smidd plåt. Dess skjuvhållfasthet (≈105 MPa) är mindre än hälften av valsad 6061-T6 (≈205 MPa). Upprepad cyklisk belastning överskred skjuvutmattningsgränsen för de rågjutna invändiga aluminiumgängorna.

 

· Dazao-motåtgärd:

 

1. Förbjudna direktgängade gängor på alla lastbärande -konstruktionsritningar av MIC6.

 

2. Integrerad standardgänginsatser i rostfritt stål med spiralformade trådar (Helicoil)eller solida, nyckel-låsande gängade insatser (Key-sert) över alla gängade platser, fördelar skjuvområdet över en större diameter och ökar gängutdragningskapaciteten- för att matcha dynamiska lastspecifikationer.

 

Processkinematik: CNC-fräsning vs. CNC-svarvningsparameteroptimering av legering

Bearbetningsprestanda varierar avsevärt beroende på om den primära kinematiska operationen är multi-rotationsfräsning med flera axlar eller linjärsvarvning med en-punkt. Verktygsgeometri, skärvätsketillförsel och spånbildningsdynamik måste matcha det specifika mikrostrukturella beteendet för varje kvalitet.

 

Hög-CNC-fräsning: spånavkastning, verktygsbeläggningar och tunn-väggavböjning

Att fräsa aluminium kräver vassa skäreggar, öppna spåravstånd och polerade spånyttor för att förhindra spånpackning under kraftiga axiella och radiella ingrepp. Utnyttja vårmulti-axlig 5-axlig CNC-fräsningsäkerställer att komplexa tunna-väggar bibehåller geometriska toleranser under dynamiska skärbelastningar, och etablerar 6061 och 7075 sombästa aluminium för CNC-fräsningapplikationer.

 

För strukturella kvaliteter somAl6061-T651ochAl7075-T651, strategier för hög-bearbetning (HSM) förlitar sig på tekniker för radiell spånförtunning. Genom att begränsa det radiella ingreppet (ae) till 10 %–15 % av skärets diameter, skärhastigheter (Vc) kan öka över 600 m/min och samtidigt hålla verktygs-gränssnittstemperaturerna under den termiska mjukningspunkten för aluminiummatrisen (350)C).

 

Vid fräsning av gummiartade legeringar som t.exAl5052-H32, skiftningar av skärverktygets geometri:

 

· Antal flöjter:Strikt efterlevnad av 2-spindfräsar av solid hårdmetall för att maximera spånans yta.

· Helixvinkel:45 grader till 50 grader hög-helixdesign för att generera uppåtriktade axiella lyftkrafter på kontinuerliga chips.

· Kylmedelshantering: High-pressure through-spindle emulsion (>30 bar) riktad rakt mot skärzonen för att bryta termiska gränsskikt och spola ut klibbiga spån ur djupa fickor.

 

CNC-fräsparameter & verktygsvalsmatris

Aluminiumlegeringskvalitet

Rekommenderat verktygssubstrat / beläggning

Flute Count & Helix Angle

Skärhastighet

Vc(m/min)

Matning per tand

fz(mm/tand)

Axialt djup

apap

Max (% verktygsdiameter)

Kylvätskestrategi

Al6061-T651

Obelagd Micrograin Carbide / ZrN / DLC

3 flöjter, 37 grader /40 grader variabel helix

450 – 900

0.08 – 0.18

Upp till 150 % (aeMindre än eller lika med 20 %)

Flood 8%–10% Soluble Oil Emulsion

Al7075-T651

TiB2 (Titanium Diboride) / DLC-belagd hårdmetall

3 till 4 flöjter, 45 graders helix

350 – 750

0.06 – 0.15

Upp till 200 % (aeMindre än eller lika med 15 %)

High-Pressure Flood Emulsion (>20 bar)

Al6082-T6

ZrN belagd hårdmetall

3 flöjter, 42 graders helix

400 – 800

0.07 – 0.16

Upp till 150 % (aeMindre än eller lika med 20 %)

Standard översvämningskylvätska

Al5052-H32

Hög-polsk obelagd hårdmetall (Ra<0.05 μm)

1 till 2 flöjter, 45 grader –50 graders Helix

250 – 500

0.04 – 0.10

Upp till 50 % (aeMindre än eller lika med 30 %)

Hög-kylvätska + dimsmörjning

MIC6 Gjutplatta

Obelagd hårdmetall/diamantskär (PCD)

2 till 3 flöjter, 30 graders helix

500 – 1200

0.08 – 0.20

Upp till 100 % (Platsfräsning föredras)

Torka med Air Blast / Light Mist

High-speed CNC milling of Al7075 structural components at Dazao Machinery workshop

 

CNC-svarvning och schweizisk bearbetning: spånbrytning, ytråhet och PCD-verktyg

Enpunktssvarvning ger olika krav på spånkontroll jämfört med fräsning. Kontinuerliga bandspån som genereras under ytterdiametersvarvning eller tråkning som lindas runt snurrande chuckar, skåra bearbetade ytor och utlösa maskinlarm.

 

· Al2011-T3 och Al2024-T351:Närvaron av intermetalliska faser orsakar diskontinuerliga, segmenterade chips som spricker oberoende, vilket gör dem tillbästa aluminium för CNC-svarvningoperationer. Cykeltiderna på svarvar av schweizisk-typ minskar med 20 % till 35 % jämfört med 6061-T6 eftersom uppehållscykler för verktygsröjning elimineras.

 

· Al6061-T6 i svarvning:Kräver positiva-kransinsats med dedikerade spånbrytare-geometrier (R-spår eller jordade 3D topografiska brytare). Inmatningshastigheterna måste vara över f=0.12 mm/varv för att säkerställa att spånet tvingas in i brytarväggen och knäpper rent.

 

· Diamond Tooling (PCD) för Ultra-High Surface Finish:För cylindriska komponenter som kräver ytjämnhetsvärden under Ra 0,2 μm, polykristallina diamantskär (PCD) som körs med höga ythastigheter (Vc>1000 m/min) förhindrar uppbyggd-kantbildning och eliminerar efter-bearbetningspolering.

 

Välja aluminiumlegeringar från prototyper till massproduktion

Materialvalet måste förändras allteftersom en produkt avancerar genom utvecklingsfaser. Faktorer som är acceptabla under-engångsprototyptestning kan skapa kostnadsflaskhalsar vid skalning till tiotusentals enheter.

Precision inspection of mass production Al6061 CNC machined enclosures at Dazao quality control station

 

Prototypfas (1 – 50 delar)

 

· Kärnmål:Snabb leverans, funktionell validering och låga icke{0}}återkommande ingenjörskostnader (NRE).

 

· Materialprioritet:Lättillgängligt lokalt lagerlager.Al6061-T651tallrik och bar lager är de primära alternativen, ranking sombästa aluminium för prototyperpå grund av korta ledtider för distributörer och breda geometriska områden.

 

· Kostnadsfaktor:Materialeffektiviteten är sekundär till inställningshastigheten; bearbetning från överdimensionerade fasta standardämnen undviker anpassade ledtider för extrudering av råmaterial.

 

Pilot- och valideringsfas (EVT/DVT, 50 – 1 000 delar)

 

· Kärnmål:Statistisk processkontroll (Cpk-verifiering), miljöbelastningstestning och ytbehandlingskvalificering.

 

· Materialprioritet:Fixa den exakta råvaruleverantören, gränser för kemisk sammansättning och tempereringsbeteckning.

 

· Kvalitetskontroll:Genomför verifiering av koordinatmätmaskin (CMM) efter anodisering för att fastställa verkliga dimensionsförluster eller tillväxtförskjutningar orsakade av etsning och anodoxidlageruppbyggnad.

 

Full-produktionsfas (1 000 – 100,000+ delar)

 

· Kärnmål:Enhetskostnadsminskning, cykeltidsrakning och noll-defektkonsistens.

 

· Materialoptimering:

 

1. Nära-Net-Shape Custom Extrusions:Övergång från solida rektangulära block till anpassade profilprofiler. Att anskaffa en extrudering som matchar den grova yttre konturen av en 6061-komponent minskar cykeltiderna för grov-fräsning med 40 % till 60 % och skär ner råmaterialskrotmassan, vilket kvalificerar 6061 sombästa aluminium för produktionsbearbetning.

 

2. Legeringsersättning för cykeloptimering:Byt icke-svetsade hög-volymsvarvade delar från 6061 tillAl2011-T3ellerAl6082-T6för att öka matningshastigheten och utöka verktygsbytesintervallen från hundratals till tusentals delar.

 

Livscykelvalsramverk

Livscykelstadiet

Volym (enheter)

Rekommendation för primärt material

Drivrutin för primärt urval

Kostnadsoptimeringsspak

Proof of Concept (POC)

1 – 10

Standard kommersiell 6061-T6

Lagertillgänglighet 24-48 timmar

Standard lagerstorlekar

Funktionell prototyp

10 – 50

6061-T651 / 7075-T651

Stressavlastning, exakt mekanisk testning

Standardplåtslager, fler-axlar

Designverifiering (DVT)

50 – 500

6061-T651 (Enstaka parti)

Anodiserande färgkonsistens, Cpk-testning

Optimerade mjuka käftar, fler-montering

Massproduktion

> 1,000

Custom Extruded 6061 / 2011 / 6082

Cykeltid, verktygslivslängd, minimalt spånspill

Nära-nätextrudering, automatiserade pallsystem

 

Ytbehandlingskompatibilitetsmatris: Typ II, Typ III hårdlack och plätering

Ytbehandling är en elektrokemisk och kemisk omvandlingsprocess som interagerar direkt med legeringselementen i aluminiumbasen. Samarbeta med en tillverkningsanläggning som kan hanteraprecisionsanodisering och ytbehandlinginterna-skyddsåtgärder mot avvikelser i mellan-partier.

Anodizing surface treatment processing for precision CNC aluminum parts at Dazao facility

 

1. Typ II svavelsyraanodisering (MIL-A-8625 typ II):

 

· 6000-serien (6061, 6082):Producerar täta, transparenta oxidskikt (10−25 μm) med utmärkt färgabsorption för djupa, enhetliga kosmetiska färger.

 

· 7000-serien (7075):Högt zinkinnehåll resulterar i en gulaktig eller bronsartad baslinje i oxidskiktet. Mörkare färgämnen (svart, mörkblå) krävs för att maskera färgvariationer.

 

· 2000-serien (2024, 2011):Hög kopparhalt orsakar mikroskopisk gropbildning under syradeoxideringssteget. Oxidskikt är tunnare, mjukare och ger minskat korrosionsskydd.

 

2. Typ III Hardcoat Anodizing (MIL-A-8625 Type III):

 

· Bearbetad vid lägre badtemperaturer (0−5C) och högre strömtätheter, vilket ger tjocka (25−50 μm), slitagebeständiga skikt (60–70 HRC ekvivalent).

 

· 6061-T651ger en o-färgad mörkgrå till oliv-tråkig finish.

 

· 7075-T6ger en tät, mörk kol-brun finish med hög mikro-hårdhet.

 

3. Chemical Conversion Coating / Chem Film (MIL-DTL-5541 Type I/II):

· Elektriskt ledande omvandlingsbeläggning som ger försumbar tjocklek (<1 μm). Suitable for RF shielding housings, grounding interfaces, and paint primer substrates across 6061, 5052, and 7075.

 

Kompatibilitetsmatris för ytfinishing

Efterbehandlingsprocess

Al6061-T651

Al7075-T6

Al5052-H32

MIC6 Gjutplatta

Al2024-T351

Typ II Klaranodisering

Utmärkt (klar/silver)

Bra (lätt gul ton)

Utmärkt (Klar)

Dålig (grå/fläckig)

Dålig (missfärgad)

Typ II färganodisering

Utmärkt (Vibrerande färger)

Måttlig (endast mörka färgämnen)

Bra (Uniform Tone)

Oacceptabelt (fläckigt)

Dålig (strimmig)

Typ III hårdrock

Utmärkt (400–500 HV)

Superior (500–600 HV)

Bra (350–450 HV)

Dålig (låg vidhäftning)

Måttlig (300–400 HV)

Elektrolöst nickel (ENP)

Excellent

Excellent

Excellent

Bra (kräver tätning)

Excellent

Chromate (MIL-DTL-5541)

Excellent

Excellent

Excellent

Bra

Bra

Passivering / Elektropolering

Ej tillämpligt

Ej tillämpligt

Ej tillämpligt

Ej tillämpligt

Ej tillämpligt

 

Teknisk RFQ Checklista: Tekniska ritningar och kvalitetsverifiering

För att eliminera tvetydigheter i citat, förhindra materialersättningsfel och undvika dimensionella tvister, bör tekniska ritningspaket och offertförfrågan (RFQ) specificera följande fyra krav närskicka in dina CAD-modeller för snabb DFM-utvärdering:

 

· Kompletta beteckningar för legering och härdning:Undvik att markera ritningar helt enkelt som 6061 eller 7075. Ange det fullständiga metallurgiska temperamentet (till exempel:Al6061-T651 enligt ASTM B209ellerAl7075-T7351 enligt AMS 4045).

 

· Anodiseringstjocklek och toleransförskjutningar:Ange uttryckligen om ritningsmått gällerföre beläggning (för-plåt)ellerefter beläggning (post-plåt). En standard Type III Hardcoat (50 μm) tillför 25 μm materialtillväxt per yta, vilket kommer att stänga håldiametrar med 0,050 mm om det inte kompenseras.

 

· Kornriktning och kritiska spänningsvektorer:För hög-påfrestning av strukturella fribärande delar, markera den nödvändiga longitudinella rullningskornorienteringen i förhållande till den primära spänningsvektorn för att maximera utmattningsprestandan.

 

· Insatser med gängade hål för låg-hårdhetslegeringar:När du anger gjutna verktygsplattor (som MIC6) eller 5000-serielegeringar i dynamiska sammansättningar, lägg till gängade inläggstexter (Helicoil eller Key-sert) direkt till CAD-modellen och 2D-ritningsanteckningar.

 

Sammanfattning av Dazao Machinery Manufacturing Capability

 

· Anläggningscertifieringar:ISO 9001:2015, IATF 16949:2016 (Automotive Quality Management).

 

· Bearbetningskapacitet:3-axlar, 4-axlar och 5-axlar höghastighets-CNC-fräscentrum (X/Y/Z upp till 1800×1200×800 mm), automatiska svarvcentrum av schweizisk typ upp till ∅38 mm och fleraxlig svarvning.

 

· Kvalitetssäkring:Multi-sensorkoordinatmätmaskiner (Zeiss CMM med ±0,0015 mm volymetrisk noggrannhet), optiska profilometrar och-interna XRF-materialspektroskopiska analysatorer för att verifiera legeringens sammansättning.

Upload your CAD file for an instant online quote and DFM feedback

 

Vanliga frågor: Aluminiumbearbetbarhet, kostnader och val av legeringar

 

 

01.Varför deformeras en djup-hålighetsdel 6061-T6 efter att ha lossats, medan 7075-T6 förblir platt?

Extruderad 6061-T6 bibehåller höga asymmetriska härdspänningar. Asymmetrisk fickfräsning obalanserar dessa inre spänningar, vilket orsakar betydande böjning. Däremot har 7075-T6 en högre modul och mer enhetligt flyttillstånd. För djupa fickor löser detta distorsionsproblem att specificera 6061-T651 (avspänningsavlastad platta).

02.Varför visar 6061- och 7075-komponenter skarpa färgfel när de är anodiserade svarta tillsammans?

Al7075 innehåller 5,1%–6,1% zink och 1,2%–2,0% koppar, medan 6061 är legerat med magnesium och kisel. Dessa tunga legeringselement stör den anodiska porgeometrin och ljusbrytningen och blir 7075 brunaktig-brons under identiska färgförhållanden som ger djup jet-svart på 6061.

03.Kan rikta-gängade gängor i MIC6 gjuten aluminiumplåt hantera dynamiskt vridmoment?

Nr MIC6 har en likaxlig gjuten struktur med en skjuvhållfasthet på endast 105 MPa och 3 % töjning. Direkt-gängade gängor lindas lätt under vridmoment. Dynamiska enheter byggda på gjuten verktygsplatta måste använda helicoil- eller nyckel-insatser i rostfritt stål för att förhindra att tråden dras ut-.

04.Hur förhindrar maskinoperatörer 5052-H32 aluminium från att gummia upp pinnfräsar?

Al5052 har hög duktilitet och bildar lätt uppbyggda-kanter (BUE). Operatörer måste använda hög-polerade, obelagda 1- eller 2-kanaliga hårdmetallskärare (Ra<0.05 μm), steep 45°–50° helix angles, and high-pressure flood coolant (>20 bar) för att tvinga ut spån ur skärzonen.

05.Vad är den praktiska bearbetningsskillnaden mellan European 6082-T6 och American 6061-T6?

Al6082 innehåller mangan (0,4 %–1,0 %), vilket ger 10 %–15 % högre mekanisk hållfasthet än 6061. Däremot accelererar intermetalliska partiklar av mangan-kisel abrasivt flankslitage på skärande verktyg med ungefär 8 % till 12 %, vilket kräver längre övervakning av verktygsavstånd från produktionen.

06.När ska maskinverkstäder byta från 6061-T6 till 2011-T3 för svarvade delar?

Byt till Al2011-T3 när du producerar schweiziska svarvade komponenter med stor-volym där korrosionsbeständighet inte är en primär faktor. Dess mikro-legerade struktur genererar korta, självbrytande spån, vilket eliminerar spindelpauser för trådig bofrigång och skär automatiska svarvcykeltider med 20 %–35 %.
Skicka förfrågan